Nejpopulárnější hokejová soutěž historie ledního hokeje, soutěž, v níž se zapisují branky a asistence jednotlivých hráčů, se vede snad od prvopočátků ledního hokeje. Dlouhá léta však byli evidování jen autoři branek.

Teprve na samém začátku našeho století se rodina Patrickových postarala o změnu, když začala v PCHA připisovat po bodu i hráčům, kteří na branku přihrávali. NHL toto pravidlo přijala až ve své druhé sezóně a tak se v jejích análech objevilo oblíbené 'kanadské bodování' v ročníku 18-19. Vítěz tohoto bodování pak získal vždy jakousi prémii, soutěž ale na svoji trofej dlouho čekala marně.

Až v roce 1941 věnoval manažer Boston Bruins Arthur Howie Ross NHL podivnou polévkovou mísu, která se podle něj měla stát putovní cenou pro nejlepšího střelce a nahrávače. Nutno přiznat, že tímto počinem nebylo vedení ligy právě nadšeno. Vypsání trofeje s sebou neslo i vypsání zvýšené prémie a NHL v té době bojovala o holé přežití. Tak se stalo, že se Art Ross Trophy dočkala svého prvního vítěze až po sedmi letech, v roce 1948.

Art Ross Trophy je, jak patrno, jedna z mála individuálních trofejí, o níž se rozhoduje přímo na ledě. Přitom je třeba si říci, že při shodném výsledku dvou či více hráčů rozhoduje nejprve vyšší počet vstřelených branek, pak nižší počet sehraných zápasů a pokud ani toto nerozhodne, pak se lepším stává ten, kdo v sezóně vstřelil branku dříve.

 

rok
 #
 hráč
zápasy 
(G+A)
body 
2010/2011
33
14
(10+2)
12
2011/2012
 
 
 
   

 

HTML Barvy

HC DYNAMO MOSTY, 2009 © by Peťan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one